+3620 518 7283
A 2025-ös év ingatlanadózási változásai nemcsak a könyvelőket, de a lakásvásárlókat és tulajdonosokat is feladják a leckét. Ha azt gondoltad, hogy az adózás a 2024-es évben bonyolult volt, akkor kapaszkodj meg – az idei év új szabályai olyanok, mint egy adójogi thriller. Nézzük meg, mit tartogat számodra az adóhatóság, és hogyan navigálhatsz a jogszabályok dzsungelében!
A vásárlási illeték továbbra is az egyik legfontosabb költség, amit az ingatlanvásárlóknak figyelembe kell venniük. A 2025-ös szabályozás szerint az illeték alapja továbbra is az ingatlan vételára, amelyre 4%-os illetéket kell fizetni. Azonban az új szabályok nagyobb hangsúlyt fektetnek a valós piaci érték ellenőrzésére.
Tanács: Ne próbáld elrejteni a valós vételárat! Az adóhatóság algoritmusai egyre fejlettebbek, és könnyedén kiszúrják a trükközést. Jobb, ha tisztán játszol, mint hogy utólag extra adót és büntetést fizess.
Az új építésű ingatlanoknál továbbra is él az 5%-os kedvezményes ÁFA, de 2025-ben szigorúbb feltételekhez kötötték. Az építkezés befejezésének határideje kritikus tényező: ha az ingatlan 2025 végéig nem készül el, akkor már a teljes 27%-os ÁFA-t kell megfizetni.
Humoros nézőpont: Az ingatlanfejlesztők most olyan gyorsan dolgoznak, hogy szinte versenyt futnak az idővel. De vigyázz, nehogy egy „félkész álomotthont” kapj, csak mert időben akartak maradni!
Tanács: Ellenőrizd a szerződésben az ingatlan átadásának határidejét, és kérj garanciát arra az esetre, ha az építkezés csúszna.
Ha lakáskiadásból szerzel jövedelmet, a 2025-ös szabályok új adminisztrációs terheket hoztak. Minden bérleti szerződést kötelező elektronikus úton bejelenteni a NAV-nál. A bevétel utáni adókulcs maradt 15%, de a költségelszámolás szigorodott: csak a ténylegesen igazolható költségeket lehet levonni.
Humoros nézőpont: A NAV rendszere olyan, mint egy szigorú könyvtáros: mindent pontosan szeretne nyilvántartani, és nincs kibúvó.
Tanács: Tarts rendet a bérleti díjak és költségek dokumentációjában. Egy jó könyvelő aranyat érhet, különösen, ha a NAV bekopogtat.
Ha eladod az ingatlanodat, a személyi jövedelemadó (SZJA) szempontjából fontos, hogy mennyi időt töltöttél a tulajdonában. Az 5 éves szabály továbbra is érvényben van: ha az ingatlant legalább 5 évig birtokoltad, az eladásból származó jövedelem adómentes.
Humoros nézőpont: Az ingatlanod olyan, mint a bor – idővel egyre értékesebb lesz, és a türelem itt nemcsak rózsát, hanem adómentességet is terem.
Tanács: Ha közel az 5 év, gondold át, hogy érdemes-e várni az eladással, hogy elkerüld az adófizetést.
A helyi önkormányzatok nagyobb mozgásteret kaptak az ingatlanadók megállapításában. Egyes településeken a luxuslakásokra különadó került bevezetésre, amely az ingatlan értéke alapján progresszíven emelkedik. Ez különösen a budapesti belvárosi lakásokat érinti.
Humoros nézőpont: A luxusadó olyan, mint egy drága étterem borravalója – ha nem tetszik, mégis meg kell fizetned.
Tanács: Ha prémium kategóriás ingatlant vásárolsz, kérdezz rá az önkormányzatnál, hogy milyen adók vonatkoznak rá.
A CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény) program 2025-ben kisebb átalakulásokon ment keresztül. Bár a támogatás mértéke nem változott, szigorúbb feltételek vonatkoznak a jogosultságra. Különösen a vidéki ingatlanok esetében figyelhető meg, hogy az új követelmények miatt nehezebb támogatást kapni.
Tanács: Ha CSOK-ra pályázol, kezdj időben tájékozódni, és készülj fel a dokumentációs kötelezettségekre.
Az ingatlanadózási szabályok 2025-ben is folyamatosan változnak, ezért elengedhetetlen, hogy naprakész legyél. Akár vásárló, bérbeadó vagy befektető vagy, mindig érdemes profi tanácsadóhoz fordulni. A SevenStar Ingatlan csapata nemcsak az ingatlanvásárlásban segít, hanem abban is, hogy az adójogi rémálmok helyett valóban otthon érezd magad – a jogi útvesztőkön belül és kívül is.
Kérdésed van az adózásról? Vedd fel velünk a kapcsolatot, és segítünk, hogy az álmaid otthona ne váljon pénzügyi rémálommá!